Zdravý životní styl

Věděli jste, že se nemají nosit těsné ponožky, anebo že obuv pro dospělé je potřeba kupovat až po obědě? Zde je několik faktů a doporučení odborníka, které Vám pomohou orientovat se v základní terminologii o nohách.

VĚDĚLI JSTE ŽE...?

... když se řekne „nohy“, nemyslí se tím to samé, jako „dolní končetiny”?

V anatomii (nauce o lidském těle) a v medicínském vyjadřování je samozřejmostí, že nohou se rozumí jenom část dolní končetiny - směrem dolů od kotníku.

... batolata a malé děti nemají ploché nohy, i když jim není vidět podélnou klenbu?

U malého dítěte asi do 3 let věku není vidět podélná klenba, protože ji má chráněnou tukovým polštářkem, který se postupně ztrácí. Kostní klenba ale bývá zpravidla vytvořená správně.

... když malé dítě začne chodit, má být bota co nejpevnější?

Samozřejmě, že dětská bota má být dostatečně prostorná v oblasti prstů. Je však chybou, když je příliš volná okolo paty a pata pak nemá při chůzi anebo stání dostatečnou oporu. Noha musí být v botě spolehlivě fixovaná. Volná anebo špatně upnutá obuv namáhá svaly a způsobuje předčasnou únavu přecházející až k bolestem.

... při používání kvalitní obuvi se dá odlehčit kolenům, bederním kloubům a páteři?

Kvalitní konfekční obuv s dobrým jemně elastickým odpružením (tzv. antistresová stélka) a dobrým odpružením v oblasti podpatku, dokáže výrazně tlumit drobné nárazy vznikající chůzí po tvrdém povrchu. Výrazně se tím šetří klouby a páteř.

... při prevenci proti ploché noze pomáhá chůze naboso, ale i chůze v kvalitní obuvi?

Při chůzi naboso po nerovném terénu se procvičují svalové skupiny chodidla. To napomáhá podpoře podélné klenby a noha se cítí svěží. Při chůzi naboso po monotónním tvrdém povrchu, jako je například podlaha bytu, jsou stejnoměrným nášlapem zatěžované pořád ty stejné svalové skupiny. Nohu to unavuje, svaly jsou přetíženy a nedrží dobře podélnou klenbu, což vede k jejímu poklesu. Kvalitní obuv dokáže rovnoměrně rozložit váhu těla a odpružením zmírnit důsledky chůze na tvrdém povrchu.

... pro malé dítě je vybočení kolínek přirozené?

Dolní končetiny dětí procházejí během vývoje a růstu přirozenými změnami. Malé dítě (batole) má kolínka jemně zahnuté ve tvaru do „O“, ve věku asi tří let jsou u dětí přirozené kolínka ve tvaru „X“. Až postupně se projevuje genetická dispozice a vliv nesprávných návyků.

... když se batole začíná stavět na nohy, nepotřebuje ještě pevnou obuv?

Dítě, které se začíná v postýlce stavět, potřebuje co nejměkčí stélku obuvi, aby se noha naučila vnímat nerovnosti podložky a svaly se mohly dobře vyvíjet, a tak pomáhat udržovat rovnováhu při každé poloze během chůze i stání.

... pokud je velmi vysoko vyklenutá podélná klenba jsou řešením ortopedické vložky?

Problémy nezpůsobuje pouze plochá noha, ale i klenba vysoko vyklenutá, protože chodidlo není zatíženo rovnoměrně. Celá hmotnost těla se pak přenáší na patu a oblast prstních kloubů, které jsou přetíženy. Dobře tvarovaná ortopedická vložka rovnoměrně podepře celé chodidlo.

... zdravotní a ortopedická obuv je pojmenování pro různé typy obuvi?

Zdravotní obuvi obvykle nazýváme a myslíme továrně zhotovovanou obuv s ortopedicky tvarovanou stélkou, anebo jinými zdravotními prvky v různém velikostním sortimentu a její úlohou je ochrana ZDRAVÝCH nohou a dolních končetin včetně páteře před poškozením z přetížení typických např. pro určité povolání, anebo sportovní aktivity. Ortopedická obuv slouží ke zlepšení funkce a komfortu nohám ZDRAVOTNĚ POSTIŽENÝM, a proto je vyráběná na míru pro každého konkrétního uživatele.

MUDr. Blažena BROZMANOVÁ, Ortoped

Tisknout